Виставка XI міжнародного іконописного пленеру “Псалми”

9 – 22 вересня 2019 року в селі Новиця на Лемківщині (Республіка Польща), в осередку Братства греко-католицької молоді «Сарепта», відбувся ХІ Міжнародний іконописний пленер.
Тема цьогорічного пленеру: «ПСАЛМИ». Над нею працювали понад п’ятдесят художників-іконописців з України, Польщі, Білорусі, Словаччини, Литви та Сербії.
Незмінні організатори пленеру: Товариство друзів Новиці, кафедра сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв та Братство греко-католицької молоді «Сарепта».
Комісар цьогорічного пленеру – Костянтин Маркович.

Псалми… Тема ХІ Міжнародного іконописного пленеру в Новиці може дещо здивувати. У середньовіччі люди часто молилися, звертаючись до текстів псалмів, уміщених у багато- ілюстрованих «Псалтирях». Утім, у наш час мало хто вдається до такої духовної практики. Ми ж звернулися до псалмів з переконанням, що ті прадавні тексти не втратили своєї актуальності по тепер. Отже, митці, кожен по-своєму, почали відкривати для себе цю незвичайну, «особисту» форму розмови з Богом, в якій дуже міцно виражені людське прагнення Бога, любов і страх перед Ним, віра в Його опіку й милосердя.
Принагідно пізнавали псалми й у поетичних інтерпретаціях Я. Кохановського, Ф. Карпінського, Т.Шевченка, Ч. Мілоша, К. Брандстаттера… Таким чином, це було одночасним прочитанням псалмів у давніших версіях наших національних мов, а також старослов’янською. В останні дні пленеру учасники самі співали псалми під керівництвом відомого польського музиканта Адама Струґа.
Як виявилось у кінцевому підсумку, митці, які приїхали до Новиці, у своїх інтерпретаціях псалмів радше, аніж іконографією середньовіччя надихалися творчістю художників ХХ ст. –– тих, для кого ці тексти стали імпульсом до вільного, власного вислову. Учасники пленеру обрали собі ті псалми (чи фрагменти), які найбільше зворушили або ж стали віддзеркаленням їхніх релігійних почуттів.

Катажина Якубовска-Кравчик,
Костянтин Маркович,
Матеуш Сора