Італійські та французькі літографії XVII-XVIII ст.

Детальна інформація

На виставці представлені 12 унікальних мініатюрних та малоформатних стародруків найвідоміших італійських та французьких типографій XVII – XVIII ст. – Парми, Венеції, Бассано, Парижа, Ліона, Авіньйона.

Мода на мініатюрні видання народилася в Італії. Геніальний венецієць Альд Мануцій один з перших почав видавати зручні для користування книги, що швидко завоювали Європу. Аж до того, що далеко за межами Венеційської республіки з’явилися одні з перших піратських видань, які нагадували Альдини.

А.Мануцій змуше­ний був звернутися до читача з роз’ясненнями, як відрізнити оригінальні аль­дини від підробок:

«Друкують у теперішній час, наскільки я знаю, в Ліоні шрифтами, подібними до наших, твори Вергілія, Горація, Ювенала, Персія, Марціала, Лукіана, Катулла, Тібулла, Проперція і Теренція, — всі ці твори без прізвища друкаря, без вказа­них міста і року завершення. …На наших примірниках знайдуть ось що: «У Венеції, дім Альда» і рік видання. Крім цього, на тих не­має жодного особливого знака, а на наших дається дельфін, що обвиває якір (як це вид­но нижче)».

Кожна з книг, представлених на виставці має свою історію, адже вони були надруковані у знаменитих типографіях – книговидавничій фірмі Ремондіні у Бассано, друкарні Нікколо Педзано у Венеції, герцогській друкарні Бодоні у Пармі, Естьєнів в Парижі, Обанеля в Авіньйоні, Дюпленів в Ліоні.

Ретельна увага до шрифтів, ілюстративного оформлення, оправи відрізняє продукцію італійських та французьких типографій впродовж століть. Вони були законодавцями моди у інтролігаторському мистецтві.

Ці видання потрапляли від XVI ст. у бібліотеки монастирів та колекції заможної шляхти України. Українські друкарі взорували на найкращі зразки європейського книгодрукування.

Куратори виставки – Бочковська В., Хауха Л., художник – Поліщук Олена

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ:

ЧАС відкриття: 11 грудня 2020 р. о 17:00

МІСЦЕ: Музей книги і друкарства України, м. Київ, вул. Лаврська, 9, корпус, 9

ОРГАНІЗАТОРИ і ПАРТНЕРИ: Музей книги і друкарства України, Y2| Antique House